Aktuality

Fotogalérie

Obecný úrad

Samospráva

Inštitúcie

Úradná tabuľa

Fotogalérie - rok 2018
Obecný úrad Farská 288/6
956 21 Jacovce
Pondelok: 8.00 - 15.00
Streda: 8.00 - 16.00
Piatok: 8.00 - 11.00
038 / 530 10 82

Vyhľadávanie na stránke

Mesiac máj sa vo všeobecnosti považuje za obdobie lásky a zrodu nového života. Májová zeleň je symbolom sily a dobrého rastu. Najvýznamnejšie postavenie v zvykoch tohto obdobia je strom, ktorý sa v tejto súvislosti označuje ako máj. Ako máj slúžia najmä vysoké rovné stromy. Ich vrcholce sa zdobia pestrofarebnými stuhami. Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes. Stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny, alebo hlavného námestia. Vždy je to 30.apríla. Spoločný máj tak symbolizuje zdravie pre všetky dievčatá a ženy obce a oslavuje zdravie a vitalitu nositeliek života.

Aj v našej Obci Jacovce sa táto pekná tradícia zachovala. Už pred 17.00 hod. sa začali pomaly schádzať zvedaví občania na námestie pred COOP Jednotu, kde už na nich čakal pripravený strom. Členovia kultúrnej komisie spolu so starostom obce a ďalší šikovní občanmi našej obce priložili ruky k dielu. Nechýbali ani žiaci, ktorí pekne ustrojení v krojoch, vyzdobili stromček farebnými stuhami. Po úvodnom slove starostu Obce Jacovce, vystúpili žiaci zo ZŠ, ale aj naši seniori s pestrým kultúrnym programom. A potom nastala ta chvíľa, na ktorú čakali hlavne tí najmenší spoluobčania - postaviť vyzdobený strom. A veru, ako sme sa kukali, dalo im to zabrať. Mládenci sa kdesi zabudli a tak sa museli chytiť roboty tí vekom starší. Ale všetko dopadlo tak ako malo a jacovský máj už krásne stojí. Poďakovanie patrí všetkým chlapom, ktorí sú vždy tam, kde ich treba, ale aj všetkým občanom, ktorí sa stavania mája zúčastnili.

Ďakujeme.