Aktuality

Fotogalérie

Obecný úrad

Samospráva

Inštitúcie

Úradná tabuľa

Fotogalérie - rok 2016
Obecný úrad Farská 288/6
956 21 Jacovce
Pondelok: 8.00 - 15.00
Streda: 8.00 - 16.00
Piatok: 8.00 - 11.00
038 / 530 10 82

Vyhľadávanie na stránke

Fašiangy - symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Patria k zvykom spojeným s prelomom zimy a jari. Fašiangové posedenie už tradične prestavuje jednu z najobľúbenejších akcií v našej obci, spojenú s veselým programom, spevom fašiangových piesní a samozrejme tancom. V tomto roku sme zmenili miesto konania tejto akcie a posedenie sme pripravili v priestoroch zariadenia sociálnych služieb Sv. Marty dňa 6.februára 2016. Na úvod starosta obce p. Jaroslav Božik privítal všetkých prítomných občanov, pani riaditeľku, ale aj klientov zariadenia. Ľudové zvyky a tradície, ktoré sa viažu k fašiangovému obdobiu a pohrebný obrad predviedla Folklórna skupina Ilusanka z Malých Bedzian. Samotný obrad – pochovávanie basy v sebe ukrýva aj symboliku – lúčenie sa so zimou, ukončenie fašiangových zábav a prípravu na pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Členovia folklórneho súboru boli prestrojení za farára, kostolníka, smrtku, cigánky a plačúce ženy a svojimi piesňami, žalospevmi a scénkami uskutočnili „Rozlúčku s veselou basou“. Do sprievodu sa pridal pestrofarebný sprievod plný najrôznejších masiek - ružový zajačik, bezdomovec, červený šašo, kravička Milka, kuchárka, vodník, tehotný šašo, kohút, pekná slečna, ale aj jacovskí hrobári. Tieto fašiangové masky sa najprv prítomným predstavili a potom, podľa fašiangových zvyklostí, s veľkou dávkou recesie a so všetkým, čo k tomu patrí, sa aj za ich účasti uskutočnilo pochovanie basy. Príjemným spestrením posedenia boli krátke scénky, ktoré počas prestávok pripravili členovia klubu dôchodcov.

Dozneli fašiangové žartovné piesne, skončili sa tancovačky všetkých vekových kategórií, vychutnali sme si výborné fánky, dopili vínko a rozlúčili sme sa s basou. Od nápadu zorganizovať zábavu až po jej realizáciu neprešlo veľa času, no aj napriek tomu to bola veľmi vydarená akcia. Účasť bola veľká a sála, mimochodom veľmi pekne vyzdobená, bola takmer plná. Zrealizovať akciu takéhoto typu nie je jednoduché, je za tým veľa práce, ochoty a úsilia ľudí ochotných pomôcť. Ďakujeme všetkým, ktorí sa prišli zabaviť a veríme, že naozaj bolo veselo.