• banner00a

Stolný tenis – čo to je?

 

Tento rýchly a útočný šport s raketou a s ľahkými loptičkami sa hráva na najmenšej známej hracej ploche. Vynašli okolo roku 1880 vo Veľkej Británii a dnešnú podobu získal s príchodom celuloidových loptičiek v roku 1900. Z USA ich importoval Angličan James Gibb.

 

Pomenovanie „ping-pong" bolo inšpirované zvukom loptičky po odraze od stola. Tento názov bol patentovaný v USA. Aj preto Európania nazvali tento šport stolný tenis. Medzinárodná stolnotenisová federácia (ITTF) vznikla v Berlíne roku 1926. V tom istom roku sa uskutočnili aj prvé majstrovstvá sveta.

 

Do roku 1950 dominovali v tomto športe Maďari, Česi a Angličania. Až od roku 1979 prevzali taktovku Japonci a Číňania, ktorí priniesli do hry viaceré technické a taktické zmeny. Roku 1980 nastúpila éra úspechov švédskych stolných tenistov, zatiaľ čo v ženskej kategórii dominovali od roku 1971 výhradne Ázijčanky. Olympijským športom sa stal stolný tenis roku 1988 na olympiáde v Soule.

 

Pravidlá

 

Hráči musia zasiahnuť loptičku po jej odraze na ich strane stola tak, aby ju dostali na súperovu stranu stola. Hráč získa bod, ak súper nie je schopný vrátiť loptičku alebo ak ju zasiahne ešte pred prvým odrazom, respektíve po druhom odraze. Na turnajoch sa hrávajú dvojhry, štvorhry a zmiešané štvorhry (tím tvorí muž a žena). Zápasy sa hrajú na tri víťazné sety do 11 bodov alebo štyri víťazné sety do 11 bodov.

 

Na víťazstvo v sete je potrebný dvojbodový rozdiel. Každý hráč podáva dva razy, potom ho strieda súper. Za stavu 10:10 sa hráči pri podaní striedajú po každom bode. Vo štvorhre sa po dvoch podaniach pravidelne striedajú všetci hráči, to isté platí pre príjem podania. Vo výmenách udiera do loptičky pravidelne raz jeden a potom druhý hráč z toho istého tímu bez ohľadu na to, kde loptička pristane na stôl.

 

Pri podaní sa musí loptička najprv odraziť zo strany stola podávajúceho hráča, prejsť ponad sieť alebo okolo nej a až potom sa odrazí na súperovej strane stola.

 

Stôl

 

Stôl má rozmery 2,74 x 1,525 x 0,76 metra. Súčasťou hracej plochy sú aj čiary. Stredová čiara sa používa iba vo štvorhrách, keď podanie musí smerovať diagonálne na súperovu stranu stola.

 

Celý zápas vedie hlavný rozhodca, ktorý oznamuje body a signalizuje, keď je loptička mimo hry.

 

Asistent rozhodcu na základe jeho rozhodnutí prideľuje body, signalizuje, keď je loptička mimo hry (na jeho strane stola) a rozhoduje o správnosti podania. Ak sa loptička pri podaní dotkne sieťky skôr ako súperovej polovice stola, podanie sa opakuje.

 

Vybavenie

 

Zmeny, ktorými raketa prešla, spôsobili evolúciu taktiky v stolnom tenise a priamo ovplyvnili štýl hry. Raketa môže mať akýkoľvek tvar, veľkosť a hmotnosť. Poťah rakety tvorí kus gumy a malými výstupkami, alebo gumovo-penový „sendvič". Hráč môže použiť iný povrch na každej strane rakety, ale jedna strana musí mať červenú a druhá čiernu farbu. Loptička sa vyrába z plastickej hmoty, má priemer 40 milimetrov a hmotnosť 2,7 gramu, je biela alebo oranžová a nelesklá.

 

Držanie rakety

 

Klasické držanie - je najrozšírenejšie. Umožňuje dobré hrať útočné i obranné údery, ale zmena forhendu na bekhend je príliš pomalá.

 

Ázijské držanie - vynašli ho Japonci roku 1950. Je skvele využiteľné pri útočnej hre, ale je nevýhodou pri bekhende, lebo tento úder musí byť vyvážený rýchlym pohybom.

 

Údery

 

Hráči využívajú širokú škálu úderov, menia smer loptičky, aby vyviedli súpera z rovnováhy.

 

Bočná rotácia - bočná rotácia mení smer loptičky. Kombinácia úderov s bočnou rotáciou z forhendovej alebo bekhendovej strany sa používa na oklamanie súpera.

 

Spätná rotácia - ide o dlhý úder, keď loptička po nízkom odraze stratí rýchlosť. Súper má tendenciu po tomto údere zahrať do siete. Ide vo všeobecnosti o defenzívny úder.

 

Bekhendový topspin - loptička klesá veľmi rýchlo a po odraze naberá akceleráciu vpred. Výsledkom by malo byť zrýchlenie hry.

 

Forhendový topspin - skvelý útočný úder. Používa sa počas výmen alebo na odvrátenie dlhého servisu.

 

Kontraúder - tvrdý a plochý úder, hraný tesne za stolom. Pôvodná dráha loptičky sa ním nemení. Rýchlosť loptičky sa však zvyšuje.

 

Víťazný úder - Hráč udiera do loptičky v maximálnej rýchlosti, raketu drží pevne, aby dosiahol čo najtvrdší úder.

 

Profil hráča

 

Základom všetkého je koncentrácia, koordinácia a rýchlosť. Srdcovo-pľúcna kapacita sa zdokonaľuje vytrvalostnými behmi. Tréning rýchlych pohybov zasa zahŕňa posilňovanie svalov nôh, skoky a krátke šprinty. Nácvik techniky a taktiky pri stole však napriek tomu tvorí až 70 percent tréningu.

 

Tréningy:

V pondelok a stredu od 16:00 do 18:00 v telocvični základnej školy.

V piatok od 18:00 sa hrajú zápasy majstrovstiev okresu.

sobotu (nepravidelne) od 18:00 sa hrajú zápasy 4. Ligy.

Nič sa neplatí, rakety a loptičky sú zabezpečené.

 

Meniny má: Víťazoslav
Zajtra: Blahoslav

Adobe PDF

Ak sa Vám nedajú prehliadať niektoré dokumenty, pravdepodobne nemáte nainštalovaný Adobe Acrobat Reader. Stiahnuť si ho môžete tu: