• banner00a

Fašiangový čas je tradičným symbolom veselosti, zábavy a hodovania. Dňa 2.marca 2014 sme si v priestoroch jedálne PPD Prašice aj v našej obci pripomenuli tradíciu fašiangov. Veselú atmosféru navodili svojim fašiangovým pásmom členovia folklórnej skupiny Prašičan. Obdobie fašiangov je známe tým, že ľudia sa obliekajú do karnevalových kostýmov, masiek a svoju pravú tvár skrývajú pod škraboškou. Aj členovia súbory prišli v preoblečení a k nim do sprievodu sa pridali aj zamaskované detičky z našej ZŠ a niektorí obyvatelia z obce. Počas vystúpenia nechýbali žartovné piesne, doplnené o fašiangové vinše a prekáračky. Všetkým prítomným predviedli aj symbolické pochovávanie basy. Pochovávanie basy je ľudová hra, parodizujúca skutočný pohreb. Hlavnými postavami boli kňaz, rechtor a smútiaci „pozostalí“. Kňaz paródoval obrad rozlúčky, aká býva pri cirkevnom obrade, ohlásil koniec zábavy a lúčil sa s basou, ktorú za náreku prítomných vyniesli von. Texty obradov boli popretkávané humornými príbehmi a vlastnosťami obyvateľov z našej obce. Po veselom vystúpení folklórnej skupiny na všetkých prítomných čakalo chutné pohostenie, pohár vínka a dobrá hudba. Nakoniec, už o pár dní začína pôst a tak si od zábavy a radovánok na čas zase oddýchneme.

 

Meniny má: Víťazoslav
Zajtra: Blahoslav

Adobe PDF

Ak sa Vám nedajú prehliadať niektoré dokumenty, pravdepodobne nemáte nainštalovaný Adobe Acrobat Reader. Stiahnuť si ho môžete tu: